Kaip sugeria riebaluose esančius vitaminus?

Vitaminai yra klasifikuojami kaip vandenyje tirpūs arba riebaluose tirpūs. Yra keturi riebaluose tirpūs vitaminai – A, D, E ir K. Jūsų organizme kaupiasi per daug riebaluose esančių vitaminų, o vandenyje tirpūs vitaminai išsiskiria. Riebūs tirpūs vitaminai yra saugomi jūsų riebaluose ir kepenyse.

Turite pakankamai riebalų, kad padėtų riebaluose tirpių vitaminų absorbcijai. Nepakankamas sveikų riebalų, riebaluose tirpių vitaminų suvartojimas arba riebalų malabsorbcijos sutrikimai gali sukelti trūkumų, tačiau vartojant megadozę, šie vitaminai gali būti toksiški. Riebaluose tirpūs vitaminai jūsų virškinimo sistemoje yra lašelėje vadinami mizeliumi, todėl vitaminus gali absorbuoti jūsų organizmo žarnyno absorbcinės ląstelės, vadinamos enterocitais. Mikelė leidžia riebaluose tirpiems vitaminams išsisklaidyti į jūsų enterocitus, daugiausia kaip muilas skleidžia vandenį.

Mitel yra apvali kaip burbulas, kurio išorėje yra žarnyno druskos. Tulpių druskos turi vieną hidrofilų ar vandens skonį ir vieną hidrofobinę ar vandens baimę. Jie sudaro apvalią lašelę, kurios hidrofiliniai galai nukreipti į išorę ir hidrofobiniai galai nukreipti į vidų. Mizelio centre yra riebaluose tirpių vitaminų. Mitel saugo riebaluose esančius vitaminus iš vandens, kai jie kerta į enterocitus.

Micelles nuolat suskaido ir tada pertvarko riebaluose esančias medžiagas į savo enterocitus. Kai micelės patenka į enterocitą, jie suskaidomi ir susidaro chilomikronai. Chilomikronai yra lipoproteinai, kurie yra dalelės, skirtos kraujyje lipidams ar riebalams transportuoti. Chilomikrono išorė susideda iš fosfolipidų, kurie, kaip ir tulžies druskos, taip pat yra tulžies srityje ir turi vieną hidrofilinį ir vieną hidrofobinį galą.

Kai vitaminai pateks į chilomikroną, chilomikronas juos perneša į savo limfinę sistemą, kraujotakos sistemos posistemį ir gyvybiškai svarbią jūsų imuninės sistemos dalį, kuri padeda išlaikyti kūno skysčius. Kartą limfinėje sistemoje riebaluose tirpūs vitaminai transportuojami į kraują įvairiais būdais, kad galėtų atlikti savo funkcijas jūsų kūne arba jie būtų vežami atgal į kepenų ar riebalų audinius.

Micelles viskas prasidėjo

Balto druskų burbulas

Chylomicron Carriers

Limfinė sistema – išsiskyrimo vieta